L O A D I N G
blog banner

Těm fotkám čas rozhodně neublížil

Wabi Daněk v jedné ze svých skladeb sdělil světu, že zatímco fotky jsou věčné, čas se podepisuje všude kolem nás. Bohužel jeho slova nejsou zcela pravdivá, neboť éra analogové fotografie prakticky skončila digitalizací. První digitální fotoaparáty na přelomu milénia neměly požadovanou úroveň, aby mohly konkurovat stávající, sto let staré technologii. Ale v té době již bylo zřejmé, že je tento trend v popředí zájmu mnoha světových výrobců.
starý fotoaparát u kufru
Ti, kteří včas prozřeli, přestali postupně podporovat klasické vývojky a ustalovače a snažili se udržet krok s dobou.
To však mělo za následek konec jedné epochy a začátek druhé. S fotografiemi je to navíc jako s knihami. Za každou cenu se některé společnosti snaží protlačit na trh online zábavu ve virtuálním světě, nahradit tištěné texty na papíře těmi digitálními a celý proces se kamsi posouvá do neosobní roviny.
starý fotoaparát a lupa

Oprašte staré fotoalbum a odložte na chvíli mobil

Neměli bychom však dopustit, aby spolu s analogovými aparáty zanikly i papírové knihy a tištěné fotografie. Alespoň tištěné, když už ne zpracované na fotografickém papíře. Dnešní přetechnizovaná doba se neustále zrychluje a nenechá nás vydechnout. Vyšetříme jen několik hodin v průběhu týdne, které máme k dispozici skutečně sami pro sebe. A v těch volných okamžicích obvykle bereme do ruky telefon, zapínáme počítač, sledujeme televizi, ale kolik času trávíme nad dobrou knihou?
S fotografiemi je to podobné. Posedět v rodinném nebo přátelském kruhu a prohlížet si snímky ve starých albech má něco do sebe a nejde ani tak o ten zachycený děj na filmovém svitku, ale o tu atmosféru. Vytvoří se nepopsatelně krásné ovzduší vnitřního souladu a harmonie a v tu chvíli máme příležitost zamyslet se nad tím, jaký je vlastně smysl života, a zda opravdu potřebujeme tolik majetku, úspěchu, kariéry a uznání. Lidem totiž schází obyčejné věci, které dříve byly k mání, a dnes postupně mizí z povrchu zemského, proto tolik nostalgických ohlédnutí, hitrádia z 80. a 90. let, retro styl nábytku a bytových doplňků, vinylových desek, hraček, a dokonce i oděvů.