L O A D I N G
blog banner

Na co si dát pozor při pokládce obkladu z umělého kamene

Pokládat obklady z umělého kamene není jen tak. Vyžaduje to podobné mistrovství, jako práce s keramickou dlažbou nebo obkladem na svislé stěny koupelen. Jistě není náhoda, že zkušený obkladač je vyvažován zlatem, a že stejně tak, jak vás potěší pohled na dokonale položenou dlažbu v rovné linii, která lahodí oku, je radost sledovat mistrovské kousky u přibývajících panelů umělého kamene v interiéru nebo na domovní fasádě.
skládaná zeď
Jestliže však narazíte na firmu, jejíž zaměstnanci mají jen povrchní zkušenosti s pokládkou, mohou vás zaskočit nepříjemné skutečnosti:
· Výběr vhodného flexibilního lepidla – na něm velmi záleží, neboť bývá v mnoha případech důvodem k opadávání obkladu po jeho zatvrdnutí.
· Příprava povrchu podkladu – mnozí řemeslníci tuto skutečnost příliš neřeší, důkladně očistit podklad je totiž pracné, zdlouhavé a namáhavé. Bohužel je tento nešvar velmi častý a odpadávající kusy obkladu jsou pak zbytečným důvodem k reklamaci.
· Volba vhodného podkladu – na některé podklady nelze kámen lepit bez speciální přípravy (penetrace).
· Ledabyle nebo špatně volená skladba panelů – práce obkladače vyžaduje cit pro přesnost a také pro sladění jednotlivých komponentů. Jestliže se to nepodaří, výsledek je pak pofiderní a zákazníka příliš neuspokojí.
· Velikost spár – příliš velké spáry mezi jednotlivými cihličkami nebo kameny vypadají příliš lacině, výsledek práce napovídá tomu, že byla „odfláknutá“, anebo že ji prováděl amatér – začátečník. Ve finále nakonec stěnu vyzdobí především dominantní spáry, než samotný umělý kámen.
kamenné obklady

Jak postupovat při výběru firmy a zakázky

Nejdůležitější ze všeho je se zástupcem firmy komunikovat v dostatečném rozsahu. Tzn. provést odbornou konzultaci přímo na místě, kde se bude obklad z umělého kamene provádět. V souvislosti s obhlídkou terénu a podkladové vrstvy si vyjasnit namáhání povětrnostními vlivy, teplotní dilatací, zvýšenou vlhkostí a vodní párou, slunečním zářením apod.
Dále je třeba nechat vypracovat návrh postupu pokládky, který bude obsahovat rozpis materiálu a použitého technologického řešení – druhu lepidla, stavební chemie atd.
Nezapomínejte také na nezávislé reference zákazníků a případně na již realizované projekty doložené fotografiemi.