L O A D I N G
blog banner

Korálový útes – divadlo, do kterého vás zve moře

Za korálovým útesem můžete jet k Rudému moři, táhne se po celém pobřeží Indického oceánu, přes Velký bariérový útes u Austrálie, který je ze všech největší a nabízí toho nejvíc, až do Karibiku. Mělká moře dávají místo k životu korálů i četným druhům ryb a mušlí.
Stačí vám brýle a šnorchl a můžete se k nim ponořit a vstoupit do jejich tichého světa.
podvodní svět

Co na útesu uvidíte?
 
Koráli jsou živočichové. Malincí tvorečkové, kteří si tvoří z vápníku schránky a budují tak útes, hrající všemi barvami. Jedny z nejkrásnějších jsou lesy větevníků, druhu který se stavbou podobá větvím stromů, omývaným proudy slané vody namísto větru. Další koráli jsou lehce namodralí jako nebe po východu slunce i rudí jako oheň.
ryba u dna
Kromě korálů žijí na útesu měkkýši. Zéva obrovská je druh lastury, která otevírá svou schránku a ukazuje barevné útroby, když přiblížíme prstík, cudně ucukne a zatáhne se. Krabi vylézají i z vody na vandr a spatříte je při procházce po pláži.

Hlavními obyvateli korálových útesů jsou ale různé ryby. Žijí ve skulinách a pasou se na drobných řasách, prožívají velká dramata při lovu a shlukují se v hejnech, která manévrují jako jeden muž.
Kochat se můžete různobarevnými klipkami, plavajícími ve dvojicích, chňapaly v hejnech i obřími mírumilovnými pyskouny.

Bodlok je naproti tomu rybka docela akční. Může být i agresivní. Nenarušujete-li mu však jeho korálové teritorium, nic vám od něj nehrozí.
mořská želva
Na některých plážích se pohybují karety obrovské. Setkání s karetou je zážitek skutečně neopakovatelný. Kareta, velká asi metr, poklidně plave u hladiny, nadechuje se, jen po vás hodí vědoucím pohledem a už mizí v hlubinách, kam člověk ji člověk bez techniky následovat nemůže.
Jestli vás láká hloubkové potápění, zkusit se to jistě dá. Je to ale spíš zážitek pro zážitek, v hlubinách většinou žije tvorů méně a mnoho nového tam neuvidíte.
Obecně je ale poznávání mořského života něčím výjimečným a jiným, co určitě stojí za to vyzkoušet.