L O A D I N G
blog banner

Pravý čas na vlastní bydlení? Ano!

Chodíte už nějaký ten pátek do práce a podařilo se vám tak našetřit nějakou tu korunu? Bydlíte v bytě, za který měsíčně vyhodíte nemalý obnos peněz z okna za nájem v bytě, který nikdy nebude váš? Nebo bydlíte u rodičů, se kterými společné bydlení dělá jeden šrám za druhým na vašem doposud poklidném vztahu? Už na nic nečekejte, zajděte si do banky a zjistěte si, na jakou částku máte nárok, pokud byste si chtěli vzít hypotéku. Částka se vypočítává z obnosu peněz, který musíte mít našetřen (musí to být minimálně 20% z celkové částky hypotéky) a z výše vašeho platu, podle toho zjistí, jak vysokou částku jste schopni měsíčně splácet.

okna se žaluziemi
Po tomto posezení vám bude sdělena částka, na jak vysokou hypotéku můžete dosáhnout a podle toho si můžete vybírat nemovitost. Moc však neotálejte, neboť bankám se příliš nechce poskytovat hypotéky na více let lidem, kteří mají přes čtyřicet let, chtějí mít jistotu, že do vašich sedmdesáti budete mít dluh splacen. Pokud si myslíte, že si na byt či dům našetříte sami i když bydlíte v podnájmu nebo u rodičů, tak se zkuste sami zamyslet nad tím, jak to s šetřením peněz na bydlení funguje. Pokud takto šetříte sami a je to pro vás na delší čas, tak na bydlení odkládáte až ty peníze, které vám z daného měsíce zbydou, jezdíte na dražší dovolené a dopřáváte si plnými doušky, ovšem za cenu, že velmi dlouho nebudete mít vlastní domov, o kterém si budete rozhodovat vy sami.

přírodní kámen za vanou
Naopak, pokud se rozhodnete poměrně brzy, že si pořídíte vlastní domov, byť na dluh, bude pro vás každý měsíc prvořadé, abyste zaplatili splátku a až co vám zůstane, to můžete investovat do radostí a dovolených. Je jen na vás, jaké jsou vaše priority, ale dlouhé otálení se vždy nakonec obrátí proti vám a platit nájem v důchodovém věku je poměrně velký problém mnoha českých důchodců, tak si dejte pozor, abyste nedopadli stejně.