L O A D I N G
blog banner

Deset tisíc kroků: zdravá meta, nebo pouhý mýtus?

O tom, že je chůze zdravá, nemůže být pochyb. Mnohými lékaři, terapeuty či výživovými poradci je doporučována jakozáklad zdravého pohybu a odrazový můstek k dalšímu zlepšování kondice, obzvláště pro osoby, které by namáhavější sporty mohly zdravotně ohrozit.
procházející se pár
Výhodou je, že se jedná o pohyb přirozený, a nepotřebujeme k němu žádné speciální vybavení. Stačí dobré boty, trocha času a vůle. Navíc tato aktivita, na rozdíl od jiných sportů a cvičení, komplexně posiluje celé tělo, namísto neúměrného zatěžování jen některé jeho části.
V souvislosti se snahou nachodit toho denně co nejvíce logicky vyvstala otázka, kolik je vlastně dost. A odpověď, kterou dnes najdeme na většině fitness náramků a krokoměrů, je deset tisíc kroků. V přepočtu se jedná o vzdálenost mezi šesti až devíti kilometry. Na této hodnotě samotné není nic špatného. Toto číslo ale není podložené žádnými fakty nebo studiemi, pouze myšlenkou japonské marketingové kampaně z roku 1964.
Nesrovnalosti, o kterých se v souvislosti s touto údajně zdravou hranicí mluví, jsou přitom logické. Pro člověka v kondici je ujít za den necelých deset kilometrů hračkou. Na druhou stranu pro osoby, které s pohybem začínají, nebo mají určitý handicap v podobě nadváhy či onemocnění, je tato meta příliš vysoká, neřkuli nezdravá. Navíc mnohem důležitější, než samotná vzdálenost, je přece tempo, kterým ji překonáme. Odborníci se proto často přiklánějí k názoru, že lepší volbou pro zdraví je nachodit toho sice méně, ale zato rychleji. Uvádí se, že pozitivní vliv na zdraví se uplatňuje při rychlosti nad 4,8 km/h.
procházka přírodou
Závěrem, nehleďme tedy na uměle nastavené limity a přesné číselné údaje. Každý jsme originál a máme jiné potřeby. A pro radost z pohybu je důležitý především dobrý pocit, který nám může napovědět, kolik potřebujeme k tomu, abychom se dostatečně prošli.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup