L O A D I N G
blog banner

Bojové plemeno, mýtus nebo strašák?

Americký pitbulteriér pochází z USA (American Pit Bull Terrier), kde se v 18. století začal chovat pro své výborné povahové vlastnosti, zejména pro odvahu a inteligenci, a od 19. století byl používán výhradně jako bojovník na psí zápasy, které byly v pozdější době zakázány. Je to jeden z mála psů, kteří se ještě v dnešní době chovají zejména pro svoji povahu, ne pro svůj exteriér předváděný na výstavách. Pes by měl vážit okolo 20 až 30 kg a fena maximálně do 25 kg.
aktivní procházka
Představitel tohoto plemene je výborným ochráncem, chytrým společníkem, aktivním členem smečky a milovníkem svého pána.
Není to však rasa pro každého. V posledních letech zažil chov pitbulů nejen v České republice obrovský boom a tento pes se stal spíše moderním doplňkem než vychovaným společníkem. Zodpovědný chovatel by měl myslet především na to, že si pořizuje psa aktivního, temperamentního, tvrdohlavého, vyžadujícího neustálé zaměstnání a hru. Není doporučován těm, kteří nemají zkušenosti se psy podobných plemen. Je nutná jeho socializace v ranném věku, avšak je nutné se zamyslet také nad tím, že pitbul není naprogramován na to být členem psí smečky, je spíše individualista a se psy si nemusí rozumět. Přece jen byl roky vychováván k přesnému opaku, což se na něm podepsalo.
Americký pitbulteriér
Pitbul miluje dlouhé vycházky, běhání, aportování, kousání hraček a plavání, je to neúnavný společník a obranář, na návštěvy se dívá zprvu skepticky, ale jakmile pozná, že nehrozí nebezpečí, začne svůj vítací taneček. Svého pána si hlídá a ochraňuje, rodinu, jíž je součástí, miluje nadevše a je jí plně oddán.   Život s tímto psem je plný dobrodružství, vtipných nehod, ale také lásky a porozumění, je to citlivá duše, která moc dobře pozná pánovu náladu a dokáže se jí přizpůsobit. Je doporučován všem, kteří žijí aktivní život a hledají přítele na celý život.