L O A D I N G
blog banner

Je hliník opravdu tak nebezpečný až toxický?

Ionty hliníku najdeme všude kolem nás, je to všudypřítomný a velice rozšířený prvek na zemi. Síran hlinitý je přidáván současně do pitné vody, aby měla „jiskru“. Dlouhou dobu byl považován za netoxický prvek, jeho soli se běžně přidávají do mražených potravin, aby se uchovaly barvy, dalším využitím jsou vakcíny, kde byla nebezpečnost několikrát vyvracena. Hliník se vyskytuje i v kosmetických produktech, ve vlhčených ubrouscích pro děti, pokračovat bychom mohli i dál.
hliníkové nádoby
Čeho se máme vyvarovat?
Asi největším rizikem je používání hliníkového nádobí, ale i zde je potřeba si uvědomit, že při běžným používání se hliník z nádobí neuvolní, hlavním faktorem je kyselé prostředí, znamená to vyvarovat se používání například použitím octa při vaření.

Je opravdu tak nebezpečný?
Hliník může zvyšovat nebezpečí vzniku nádorového onemocnění kůže i rakoviny prsů, dostává se na citlivá místa sliznice, kde jednoduše může vstřebat a tím vstoupit do krevního oběhu. Dávat bychom tedy mě pozor jakou kosmetiku používáme a ideálně vyhledávat přípravky bez přítomnosti „aluminum“.
Hliník současně může napadnout nervovou soustavu a je mimo jiné podezřelým původcem Alzheimerovy choroby.
hliníková fólie
Další využití hliníku
Hliník není jenom nebezpečný, má také své uplatnění především své nízké hmotnosti a výborné chemické odolnosti. Je výborný vodič a využívá se jako materiál pro elektrické vodiče, ale má i nevýhody, je křehký a častým ohybem se láme. Každý určitě bude souhlasit, že do nedávna by si nemohl život bez hliníku představit, takové CD, by v kombinaci se stříbrem nemohlo vzniknout.
druhy masa na grilu
Doporučení na závěr
Doporučujeme tedy vše s rozvahou, protože hliník může opravdu být nebezpečným. Dle studie je uváděn ve stejné rizikové skupině se svými domnělými rizikovými faktory společně např. s alkoholem, který není zakázán, ale dokáže být možná ještě mnohem více nebezpečný než hliník.